Aan tafel over duurzaamheid

Aan tafel over duurzaamheid

In de samenleving is er steeds meer aandacht voor duurzaamheid. Ook in de zorg is dit een belangrijk thema. Verduurzaming in de zorg vraagt om een gezamenlijke aanpak. Het onderwerp staat op de agenda van interdisciplinair overleg en heeft al geleid tot het vaststellen van een aantal doelstellingen. Welke afspraken en plannen zijn hierover door de NHG en de KNMP gemaakt? Hoe gaat u hier in de huisartsenpraktijk en in de apotheek mee om? In het land zijn er verschillende initiatieven om het verduurzamen binnen de zorgsector te stimuleren. Met deze cursus willen wij u als zorgprofessional inspireren om initiatieven op het gebied van duurzaamheid te nemen.

Eerst staan we stil bij de impact die de klimaatcrisis heeft op de gezondheidszorg en vice versa. Daarna wordt ingegaan op de doelstellingen die de overheid in samenwerking met de zorgsector heeft vastgesteld over de verduurzaming, de zogenaamde Green Deal Duurzame Zorg 3.0 gevolgd het antwoord van de NHG en de KNMP hierop. Duurzame huisartsen hebben zich verenigd in De Groene Huisarts. Deze organisatie wil de verduurzaming in de huisartsenpraktijk stimuleren. Zij hebben hiervoor het e-book De Groene Huisarts uitgebracht.

Om de vertaalslag naar de praktijk te maken gaan Annelies de Lange (openbaar apotheker en programma manager duurzaamheid bij de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen) en Jessie Neffke (huisarts én een van de oprichters van De Groene Huisarts) met elkaar in gesprek over duurzaamheid aan de hand van een aantal stellingen. Dit gesprek wordt geleid door Marius van der Plas (manager apotheken bij BENU). Zij hopen u als zorgprofessional te inspireren. 

We sluiten af met de inspiratiegids Verspil geen Pil en De toolkit: Groene Apotheek waarin u nog meer voorbeelden kunt vinden om zelf binnen uw praktijk of apotheek met duurzaamheid aan de slag te gaan.

Afbeelding van cursus Aan tafel over duurzaamheid
Accreditatiepunten
2 punten

Ruim 60 geaccrediteerde cursussen

Onbeperkt toegang op ieder device

Niet gesponsord en onafhankelijk

Preview

Na afloop van deze cursus:

Bent u zich bewust van de impact die de klimaatcrisis heeft op de gezondheidszorg en vice versa

Kunt u aangeven welke gezondheidsrisico’s optreden als gevolg van de klimaatverandering en milieuverontreiniging

Weet u welke afspraken er op landelijk niveau gemaakt zijn om de duurzaamheid te bevorderen (Green Deal 3.0)

Bent u bekend met verschillende initiatieven die reeds zijn genomen om binnen de huisartspraktijk en de apotheek invulling te geven aan duurzaamheid (het e-book 'De Groene Huisarts', de inspiratiegids 'Verspil geen pil' en de Toolkit 'Groene Apotheek')

Ontwikkelt u een visie over de mogelijkheden die u zelf heeft om duurzaamheid handen en voeten te geven in uw huisartspraktijk of in uw apotheek

Weet u op welke manier u in uw huisartsenpraktijk of apotheek het verschil kunt maken

Docenten

drs. Annelies de Lange

Annelies de Lange is programmamanager duurzaamheid bij de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen. Zij is daarnaast openbaar apotheker, lang werkzaam geweest en met ruime ervaring in de hele extramurale keten. Zij heeft meegeschreven aan de inspiratiegids Verspil geen Pil en is actief voor de Green Deal Duurzame Zorg 3.0 en Ketenaanpak Medicijnresten uit Water.

Profielfoto van auteur Drs. Annelies de Lange
Profielfoto van auteur Drs. Jessie Neffke
drs. Jessie Neffke

Jessie Neffke is huisarts in Utrecht. Zij is mede-oprichter van De Groene Huisarts, een landelijke organisatie die zich inzet voor verduurzaming van de huisartsenzorg. Tevens is zij expert-huisarts duurzaamheid bij sterkz.org, de regio-organisatie voor de Huisartsen Utrecht Stad. Zij heeft meegewerkt aan het tot stand komen van de inspiratiegids Verspil Geen Pil en organiseert webinars voor Zorg voor Klimaat.

drs. Marius van der Plas

Marius van der Plas is manager Apotheken bij BENU Apotheken BV, vanaf 2000 als openbaar apotheker werkzaam en sinds 2018 binnen BENU verantwoordelijk voor Operational Excellence en ontwikkeling digitale ondersteuning in de apotheken. Daarnaast is Marius lid van de adviesraad van CME-Online.

Profielfoto van auteur Drs. Marius van der Plas
Profielfoto van auteur Drs. Marja Bogaards
drs. Marja Bogaards

Marja Bogaards is medeauteur van deze cursus. Zij is ziekenhuisapotheker en transitiemaker. Met haar bedrijf Groenerwt-Transfarmacie zet zij zich onafhankelijk in voor een duurzame farmaceutische zorgketen. Het is haar missie om ontwikkelingen en innovaties te verbinden om zo te inspireren en de transitie in de zorg te versnellen. Een belangrijke eerste stap vindt zij dan ook kennisoverdracht en scholing over nut en noodzaak van duurzame zorg!

Bekijk ook onze gerelateerde cursussen!
Afbeelding van cursus Ge-Bu Dopamine-agonisten en gabapentinoïden bij het restless-legssyndroom
Afbeelding van cursus ADHD: medicamenteuze ondersteuning
Afbeelding van cursus ADHD: definitie en diagnostische strategie
Stel een vraag aan onze servicedesk

Heb je een vraag of wil je vrijblijvend advies?
We helpen je graag en staan iedere werkdag voor je klaar!

Stel een vraag aan onze servicedesk

Heb je een vraag of wil je vrijblijvend advies?
We helpen je graag en staan iedere werkdag voor je klaar!